Co warto zobaczyć w Paryżu w jeden dzień

Paryż to miasto, które można zwiedzać miesiącami, można w nim nawet mieszkać i nadal, każdego dnia, natykać się na coś nowego i interesującego. Czasami jednak czas nas ogranicza i chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Sama często trafiam do jakiegoś miasta ledwie na jeden dzień, a czas na zwiedzanie mam tylko po pracy, wtedy googluję hasła w rodzaju "Kolonia w półtorej godziny" i liczę, że ktoś był na tyle miły aby zamieścić gdzieś listę najciekawszych miejsc, najlepiej uwzględniającą mój bardzo ograniczony zasób czasu. Jako, że mam szczęście znać Paryż dość dobrze, chce podzielić się z Wami moją ulubioną trasą po tym mieście. Przeprowadziłam nią już kilka osób, i zwykle były one zadowolone z tak zorganizowanej wycieczki, mam więc nadzieję że i Wam się przyda.


Mapę można powiększyć klikając na nią.
Wersja interaktywna, odsyłająca do strony Map Google dostępna jest pod linkiem: http://tiny.pl/q81tk

Trasa ma 14,5 kilometra czyli jest do zrobienia w jeden dzień i zawiera 15 głównych punktów. Oczywiście początek trasy pod Centrum Pompidou jest umowny, możecie zacząć i skończyć gdziekolwiek, wyrzucać lub dokładać jakieś obiekty, oraz robić dowolną ilość przerw na kawę, nie obrażę się :) Nie będę dokładnie opisywać każdego z wymienionych miejsc, bo wyszłaby z tego książka, niektóre z nich, mam nadzieję, doczekają się kiedyś osobnego wpisu, dziś podam tylko najważniejsze informacje, abyście mogli się zorientować, czy dane miejsce w ogóle jest dla Was interesujące, czy można je pominąć.

Koniec gadania, zaczynamy.

1. Centrum Pompidou (Centre Georges Pompidou)


 http://planetden.com

Jeden z najbardziej oryginalnych budynków Paryża. Mieści się w nim muzeum sztuki nowoczesnej oraz biblioteka. Tym, co wyróżnia Centrum Pompidou, są wyciągnięte na zewnątrz "bebechy" czyli wszystkie instalacje, które tworzą kolorową plątaninę rur. Plac przed wejściem do centrum to miejsce działania alternatywnych artystów. Możemy zobaczyć malarzy przy pracy, fakirów, człowieka tworzącego postacie zwierząt z metalowych rur i tym podobne klimaty. Zaraz obok znajduje się duża, odpowiednio dziwna fontanna, woda wylewa się z metalowych robotów, starych maszyn, kobiecych ust i piersi.

2. Pont Neuf


 1000lonelyplaces.com

Najstarszy most Paryża, dość ironicznie nazwany Pont Neuf - czyli Nowy Most. Roztacza się z niego piękny widok na Sekwanę, znajdujące się przy rzece kamienice oraz okoliczne zabytki, polecam wejść na środek aby się rozejrzeć, choć w sezonie nie będzie to łatwe ze względu na ilość turystów.3. Luwr (Musée du Louvre) http://obsession.nouvelobs.com

Muzeum, którego chyba nie muszę przedstawiać. Aby je zwiedzić potrzebujemy znacznie więcej niż jednego dnia. Podczas krótkiej wycieczki polecam wejść na dziedziniec, między skrzydła budynku, gdzie znajduje się szklana piramida. Przy niej dziesiątki czarnoskórych mężczyzn będą Wam chciały sprzedać breloczki z Wieżą Eiffla. Jeśli zobaczycie zbliżającą się policję poczekajcie chwilę patrząc na ludzi, którzy mają swoje kramy rozłożone na ziemi. Kiedy zauważą mundurowych zwiną je błyskawicznie w wielkie tobołki, które zarzucą na plecy i zaczną uciekać. 4. Muzeum Orsay (Musée d'Orsay)


 http://www.bestourism.com

 Muzeum znajdujące się w przepięknym budynku dawnego dworca kolejowego. Warto wejść do środka, aby zobaczyć wnętrze tej konstrukcji, niestety w tym celu trzeba wykupić bilet (aktualnie 12€). Jeśli jednak jesteście zainteresowani sztuką XVIII i XIX wieku, to bardzo polecam zwiedzić to muzeum. Zbiory to głównie malarstwo, rzeźba, trochę sztuki użytkowej oraz słynna na całym świecie kolekcja obrazów impresjonistów.


5. Plac Concorde (Place de la Concorde) commons.wikimedia.org

Jeden z największych i najsłynniejszych placów Paryża, wokół którego niestety znajduje się rondo. Na środku stoi ogromny obelisk ukradziony z Egiptu przez Napoleona.


6. Grand Palais


 commons.wikimedia.org

Ogromna, przeszklona hala wystawowa, zbudowana na Wystawę Światową w 1900 roku. Konstrukcja z metalu i szkła jest wspaniała i warta zobaczenia sama w sobie, do tego budynek nadal pełni swoją pierwotną funkcję i znajdują się w nim różnego rodzaju wystawy.

7. Plac Trocadero 


 bestparisrentals.com

Plac na północnym brzegu Sekwany, z którego roztacza się najlepszy w całym mieście widok na Wieżę Eiffla. Jest on zawsze pełen ludzi, turyści z Azji przywożeni są autobusami aby oglądać wieżę. Gdybyście znaleźli się tam w godzinach wieczornych, warto zaczekać na moment kiedy Wieża Eiffla zaczyna mrugać (wieczorami kiedy jest już ciemno o każdej pełnej godzinie), nie wiadomo wtedy na co patrzeć, na nią, czy na zachwyt malujący się na twarzy azjatyckich turystów, którzy przejechawszy pół świata patrzą na jeden z najpiękniejszych obiektów Europy. Widziałam tam ludzi, którzy w tym momencie płakali.

8. Wieża Eiffla (La tour Eiffel)


wikipedia.org

Wieży, jak i Luwru, nie muszę nikomu przedstawiać. Powstała z okazji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku i kilka lat później miała być rozebrana, na szczęście uratował ją rozwój techniki radiowej, dla której wieża była idealnym punktem umiejscawiania nadajników. Dopiero później Francuzi docenili jej urok. Warto poczytać nazwiska inżynierów biorących udział w jej budowie, znajdują się na wysokości pierwszego tarasu, gwarantuję że wiele z nich będzie Wam znanych ze szkoły. Wieczorem pod wieżą polecam mieć ze sobą piwo, wino lub chociaż ich atrapę. W innym wypadku nie opędzimy się od sprzedawców, próbujących wcisnąć nam te artykuły. Jest to niezwykle irytujące, i kto w zarządzie Paryża rozwiąże ten problem, zasługuje na medal.


9. École militaire wikipedia.org

Szkoła wojskowa założona przez Napoleona. Znajduje się na końcu Pól Marsowych, czyli łąki roztaczającej się przed Wieżą Eiffla. Budynek warty obejrzenia z zewnątrz, do środka nie ma wejścia.


10. Pałac Inwalidów (Les Invalides)


 cedemphotographies.fr

Pałac początkowo powstał jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Armii, z wspaniałymi zbiorami broni. Z wystawy średniowiecznej wprost nie mogłam wyjść, tyle było do obejrzenia, ciekawe są również części dotyczące I i II Wojny Światowej, znajduje się tam wiele unikatowych sprzętów i machin wojennych. W tym samym budynku znajduje się też ogromny grób Napoleona Bonaparte.


11. Kościół Saint-Germain (Saint-Germain-des-Prés) jedecouvrelafrance.com

 Kościół i klasztor benedyktyński, założony w VI w.n.e. Kościół jest stary, ciemny i bardzo średniowieczny. Jego wydłużona konstrukcja ciągnie się wzdłuż ulicy, jednak w dużej części przysłonięta jest drzewami i innymi budynkami, aby docenić rozmiar i nietypowy kształt budowli trzeba po prostu przejść się obok.

12. Saint-Michel


 wikipedia.org

Plac, którego nazwa pochodzi od przepięknej rzeźby przedstawiającej Świętego Michała. Jest jednym z najczęstszych punktów spotkań mieszkańców Paryża, gdyż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dzielnicy Łacińskiej (patrz punkt niżej). Na Saint-Michel mają też swój początek liczne protesty, strajki i manifestacje. 


13. Dzielnica Łacińska (Quartier latin)


 traveladept.com

Nazwa dzielnicy Łacińskiej pochodzi od języka, jakim posługiwali się studenci znajdujacych się w niej, licznych uniwersytetów. Obecnie jest też jeden z najbardziej imprezowych rejonów miasta, pełen knajp i ludzi, zwłaszcza po zmroku. Warto wybrać się tam na spacer, kolację lub wino, będzie jednak dość drogo.

14. Katedra Notre Dame (Notre-Dame de Paris)


 wikipedia.org

Kolejne miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Katedra Notre-Dame jest perłą francuskiego gotyku i jej kształt stał się inspiracją dla twórców katedr w całej Europie. Zdobią ją ogromne, niezwykle kunsztowne witraże. Zdecydowanie namawiam na wejście do środka, zwłaszcza że jest ono darmowe. Nie przestraszcie się długiej kolejki, zwykle posuwa się ona sprawnie. Poza sezonem można wejść z marszu.


15. Hôtel de ville


 wikipedia.org

Wbrew pozorom, nie jest to hotel. W każdym francuskim mieście znajduje się Hotel de ville, i nazwa ta oznacza ratusz. Ten w Paryżu wyróżnia się ogromem i urodą. Jest jednym z najpiękniejszych budynków w całym mieście i warto zobaczyć go na własne oczy.

***

W tym miejscu kończę swój mały, jednodniowy przewodnik po mieście. Nie wyczerpuje on oczywiście tematu najważniejszych obiektów turystycznych Paryża. Nie znalazło się tu miejsce na dzielnicę artystów Montmarte, z górującą nad nią bazyliką Sacre Coeur, z której schodów roztacza się najlepszy widok na Paryż. Nie ma tu Opery ani Ogrodów Luksemburskich. Jeśli jednak macie do dyspozycji tylko jeden dzień, uważam że nie da się go zagospodarować lepiej i zobaczyć więcej. A jeśli będziecie mieć więcej czasu, możecie przyjrzeć się bliżej znajdującym się na mojej liście obiektom, oraz zobaczyć inne, które mam nadzieję opisać w kolejnych postach dotyczących Paryża.
Komentarze

 1. Jadę na dwa dni do Paryża i dziękuję Ci za ten poradnik :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, mam nadzieję, że wyjazd będzie udany :)

   Usuń
 2. Czy dałoby radę to wszystko przejść na pieszo? czy tylko metro? jak tak to może polecasz jakieś bilety? na jakich przestankach wysiadać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie przejdziesz pieszo w jeden dzień. Jeśli jednak chcesz jeździć metrem to polecam kupić w automacie pakiet 10 biletów, zapłacisz około 12,7€, i wyjdzie to taniej niż pojedyncze bilety, które kosztują (o ile pamiętam) 1,7€ za sztukę.

   Usuń
 3. Super wpis i trafne, zabawne opisy! Jadę na 2-3 dni do Paryża i na pewno skorzystam z twoich rad ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W lipcu jedziemy do Paryza z 12letnia corka. To bedzie jej prezent urodzinowy. Boje sie czy taki plan nie bedzie dla nas zbyt intensywny. Gdybym miala usunac 2 lub 3 najodleglejsze punkty to ktore. Doradz gdzie mozna zjesz smaczny obiad z francuskimi specjalami i niw wydac fortuny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać po mapie, żaden punkt nie jest odległy. Trocadero, Grand Palais czy Pałac Inwalidów ogląda się tylko z zewnątrz i nie zajma wam dużo czasu. Spokojnie powinniście dać radę zrobić tę trasę w jeden dzień. Co do jedzenia - odradzam jedzenie w okolicy wieży Eiffla czy Dzielnicy Łacińskiej. Moim zdaniem najfajniej by było gdybście kupili bagietkę, ser, wędlinę i sok dla córki a wino dla siebie i usiedli gdzieś nad Sekwaną. W lipcu kto żyw z Paryża odpoczywa nad Sekwaną, więc jeśli chcecie zasmakować prawdziwego życia miasta, to idźcie właśnie tam.
   PS. Świetny prezent na urodziny :)

   Usuń
 5. Bede wracac z corka z Polski do Irlandii, gdzie mieszkamy. Mamy przesiadke w Paryzu na lotnisku Beauvais i od 9 do 21 mamy czas na zwiedzanie. Juz wiem jak jezdza stamtad autobusy do Paryza ale pojecia nie mam gdzie wysiasc i potem wsiasc zeby sie nie zgubic. Poradzisz cos? Jakies charakterystyczne miejsce? Czy 11-19 bedzie wystarczajco czasu aby przejsc cala Twoja trase? Obawiam sie tez o jezyk... ponoc Francusi nie sa skorzy do rozmow po angielsku a moj francuski jest zasniedzialy troche. Bede wdzieczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bede wracac z corka z Polski do Irlandii, gdzie mieszkamy. Mamy przesiadke w Paryzu na lotnisku Beauvais i od 9 do 21 mamy czas na zwiedzanie. Juz wiem jak jezdza stamtad autobusy do Paryza ale pojecia nie mam gdzie wysiasc i potem wsiasc zeby sie nie zgubic. Poradzisz cos? Jakies charakterystyczne miejsce? Czy 11-19 bedzie wystarczajco czasu aby przejsc cala Twoja trase? Obawiam sie tez o jezyk... ponoc Francusi nie sa skorzy do rozmow po angielsku a moj francuski jest zasniedzialy troche. Bede wdzieczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autobusy z Beauvais dojeżdżają (i odjeżdżają) z Porte Maillot. Zaraz obok jest stacja metra i jeździ tam linia nr 1. Możesz nią dojechać np do stacji Hotel de Ville i stamtąd podejść do Notre Dame, potem przejść przez dzielnicę łacińską, Pont Neuf (most) albo Pont des Arts i zobaczć Luwr, a dalej pod wieżę Eiffla. Tam można wsiąść w RER C i wrócić na Porte Maillot. Na całą trasę raczej nie wystarczy Ci czasu, ale ten kawałek, który opisałam powinien Ci się spodobać. Językiem się nie przejmuj, ja nie znam francuskiego poza podstawowymi zwrotami i wszędzie gdzie trzeba dogadasz się po angielsku. O tej porze roku i tak spotkasz na ulicach więcej cudzoziemców niż Francuzów. Niczego się nie obawiaj, Paryż to normalne europejskie miasto, jak się zgubisz to po prostu spytaj kogoś o drogę. Udanej wycieczki :)

   Usuń
 7. A CZY MOŻE znasz kogoś kto może nas odebrać z Beauvais , powozić po Paryżu i odstawić do hotelu blisko lotniska lub zabrać rano na lotnisko . Przylatujemy sobota 15 , na lotnisku 8 w niedzielę , 10 wylot do Lizbony ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam!Ladujemy na Charles del Gaulle o10am a odlot mamy o 21 Czy to wystarczajaco na ta trade?Jak z dojazdem z lotniska do ktoregokolwiek z punktow z opisanej wyzej trasu I powrotem na lotnisko:D?Z gory serdecznie dziekuje!!!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie dojazdu, to najlepiej na lotnisku wsiąść w RER B i wysiąść na stacji Chatelet - Les Halles. Dojazd zajmie około 40 minut i jest to najszybsza metoda dostania się z CDG do centrum. Jeśli chodzi o trasę, to załóżmy, że zaczniecie o 12.00 i skończycie o 18.00, żeby jeszcze zdążyć odpowiednio wcześnie na lotnisko. Dobrym tempem może się udać :) Udanego pobytu życzę :)

   Usuń
 9. Hej! Mega fajny wpis! Ja aktualnie wybieram się do Stanów i w Paryżu będę właśnie tylko jeden dzień. I zastanawiałem się co warto zobaczyć w Paryżu będąc tak krótko i troszkę nie dowierzam że zdołam to wszystko obskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne zdjęcia i sporo przydatnych informacji, dzięki

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz